Etiket arşivi urfa eczane tabela

ileilkereklam

Eczane

Eczane Tabela

 

ECZANE LEVHA STANDARTLARI KILAVUZU

 

 

Amaç

MADDE 1- Bu Kılavuz ile ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin levhalarında aynı standartların kullanılması sağlanarak hastaların eczanelere erişiminin kolaylaştırılması, farklı standartlarda eczane levhası kullanılması halinde ortaya çıkan görsel kirliliğin ve eczaneler arası haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır.

 

Kapsam

MADDE 2- 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a göre açılmış serbest eczaneleri kapsar.

 

Dayanak

MADDE 3- Bu kılavuz 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a uygun olarak; 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılar  ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 25 inci maddesine göre hazırlanmıştır.

 

Eczane Levha Standartları

MADDE 4- (1) Eczane levha standartları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a)Standart 1

eczane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b) Standart 2

400 cm ve üzeri zemin ölçüsüne sahip eczanelerde beyaz zemin 300x100cm olacaktır. Sadece kırmızı tabela zemine göre büyüyecektir.

eczane-1

 

 

Kübik Kabartmalı Pleksi Kutu Harf Levha Teknik Özellikleri

MADDE 5– (1) 2m, 3m, 4m ve 4m üzeri eczane cephesine sahip eczaneler için oluşturulan levha standartları ve uygulamaya ilişkin özellikler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

 1. Taşıyıcı Konstrüksiyon
  • Konstrüksiyonu oluşturan tüm elemanlar demir profil malzeme olacaktır.
  • Taşıyıcı konstrüksiyon alt ve üst yatay profilleri minimum 30*30*2 mm et kalınlığında demir profil olacaktır. Profil, konstrüksiyon içine su girişini engelleyen türde olacaktır.
  • Ara taşıyıcı profiller 30*20*2 mm olup, söz konusu ara kayıtlar, maksimum 100 cm aralıklarla alt ve üst yatay profillere kaynak yapılacaktır. Taşıyıcı karkasın esnememesi için her dikey profil ile yatay profil arasına 45 derece açı ile minimum 30*20*2 mm demir profil payanda kaynatılacaktır.
  • Profillerin tamamı antipas boya ile boyanacaktır.
  • Konstrüksiyon arka yüzeyi 0,50 mm et kalınlığındaki gofrajlı alüminyum ile kapatılacaktır.
 2. Alüminyum Kasa
  • Alüminyum kasaların tamamı kırmızı ve beyaz zeminler 2mm kalınlığındaki alüminyum olacaktır. Üst taban kırmızı alt zemin alüminyum kasanın derinliği 5cm, üst beyaz alüminyum kasa, yan alın kırmızı alüminyum kasa derinliği bükümler dahil 12cm olacaktır.
  • Alüminyum kasa, kırmızı alın ve yan alınların tamamı RAL 3020 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır. Beyaz üst zemin alüminyum kasa RAL 9003 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır.
  • Boya öncesi kromatlama ve alodine işlemi uygulanacaktır.
  • Kaynak atıkları tıraşlanarak düzeltilecek ve astarlanacaktır.
  • Kasa parçalarının birleşimlerinde aynı kotun tutturulmasına dikkat
  • Üst alın kırmızı alüminyum zeminlerin birbirlerine bağlantısı alttan geçme alüminyum profil ile yapılacaktır. Yan yana gelen parçalar arasında açıklık kalmayacaktır.
  • Kırmızı taşıyıcı levha takılacak zemin ölçüsünde olup, boy 70cm olacaktır. Üzerine gelecek beyaz levha boyu 15cm alt ve üst çıkış sağlayacak şekilde 100cm olacaktır. Eczanenin giriş kapısının konumuna bakılmaksızın, eczane ve eczane isminin yer aldığı beyaz zeminli levha, kırmızı zeminli taşıyıcı levhanın sağ ve sol tarafında eşit pay kalacak şekilde ortalanarak monte
  • Beyaz zemin, kırmızı üst alın üzerine modüler sistem olarak takılacaktır. Modülerlik sayesinde değişim kolay olacak ve alt zemine hasar vermeyecektir. Modüler beyaz zemin takıldığında, montaj vidaları ve profilleri kesinlikli görünmeyecektir.
  • Beyaz Zemin, 300x100cm olacaktır. Eczane yazısı, pleksiglas prizma üçgen harf fon baskı uygulaması yapılacaktır. Fon baskı uygulamasında 4mm kırmızı pleksiglas kullanılacaktır. Işık geçirgenliği ve ışığın homojenize olması için difüzyonlu pleksiglas kullanılacaktır. Yazı karakteri (font) Avenir Next Pro bold, kübik, 3 boyutlu olacaktır. Yazı karakterinin harf büyüklüğü ve ara boşlukları aşağıdaki çizimlerde detaylandırılmıştır.
  • Beyaz zemin üzerinde eczane ismi büyük harflerle ışıksız folyo olarak alüminyum zemine uygulanacaktır. Kırmızı yan alın alüminyum, içine dikine Eczane yazısı dekupe edilecek, içine beyaz 3mm pleksiglas kullanılacaktır. Eczane ismi karakteri (font) Avenir Next Pro olacaktır, Harf yüksekliği 20cm olacaktır. Teknik detayları aşağıdaki çizimde yer almaktadır.

 

 • Levhaların ışıklı yada ışıksız olması eczacının insiyatifinde olup, ışıklı levhanın tercih edildiği eczanelerde sadece ‘’ECZANE’’ yazısında led aydınlatma kullanılacak, eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma olmayacaktır.
ileilkereklam

Yeni Tip Eczane Tabelası

TEKTİP ECZANE TABELA

Sağlık sektörünün önemli bir parçasını oluşturan eczaneler için son zamanlarda ortaya çıkan yeni yönetmelik kararı oldukça ses getirdi.

 

Yapılan son değişimlere göre artık eczacılar eczaneleri için tabela seçerken eskisi kadar özgür olamayacaklar.

Bilinen renkli ve ışıltılı, birbirinden oldukça farklı olan eczane tabelalarının tarihe karışacağını da söyleyebiliriz.

Eczane tabela seçiminde uygulanan bu değişim ile artık caddelerde ve sokaklarda bulunan renkli görünümlerin azalacağını anlayabilmekteyiz.

 

Yapılan son inceleme ve araştırmalara göre ülke genelinde 23.000’den fazla eczane bulunmaktadır. Bu verilere dayanarak her cadde ve semt üzerinde eczane görebilmemiz mümkün olmaktadır.

Hem gündüz hem de gece faaliyetlere devam eden bu eczanelerin önemli bir parçası da tabelalarıdır.

Uzak mesafeden de görülmesinin kolay olması amacı ile renkli ve ışıklı olarak tercih edilen bu tabelalar, son yapılan değişikliğe göre artık yol göstericimiz olamayacak.

 

Kısa bir süre önce TBMM onayından geçen bu kanun değişimi ile birçok eczacı da şaşkınlığını koruyamamıştır.

Artık eczane tabelalarının tek tip olmasına karar verilmiştir ve bu şekilde ortada görüntü kirliliğinin de olmayacağı savunulmaktadır. Birçok eczane sahibi buna karşı çıksa da yönetmeliğin değişmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

 

Dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri ise artık eczane tabela fiyatları olmuştur. Eskiden ortaya çıkan gösterişli tabelalar ile şimdi günümüzde kullanılacak olan tek tip görünüme sahip olan tabelalar aynı maliyete sahip olmamaktadır.

Özel tasarımlar ile iş yapan tabela tasarımcıları artık bu konuda eczane tabela yönetmeliği çerçevesinde işlerini yürütmektedir.

Buna göre sunulan fiyat kataloğunu da inceleyebilirsiniz. Siz de eczane sahibi olarak elinizde bulunan maddiyatı tabelaya yatırmadan önce tek tip olarak belirlenen sade ve orta büyüklüğe sahip olan tabelalara yatırmalısınız.

Farklı renkleri tercih etmekten uzak durmalı ve resmi olarak kırmızı renkten uzaklaşmamalısınız.

Yeni yapılan değişimlere uymayan tabelaların söküleceğini ve verilen paranın da boşa gideceğini aklınızda bulundurmalısınız.

 

Hem sadeliği hem de tekdüze görünümü hedefleyen bu değişim çok kısa bir sürede tüm eczaneler tarafından uygulanmak üzere işleme konulacaktır.