Etiket arşivi yeni eczane tabelası

ileilkereklam

Yeni Tip Eczane Tabelası

TEKTİP ECZANE TABELA

Sağlık sektörünün önemli bir parçasını oluşturan eczaneler için son zamanlarda ortaya çıkan yeni yönetmelik kararı oldukça ses getirdi.

 

Yapılan son değişimlere göre artık eczacılar eczaneleri için tabela seçerken eskisi kadar özgür olamayacaklar.

Bilinen renkli ve ışıltılı, birbirinden oldukça farklı olan eczane tabelalarının tarihe karışacağını da söyleyebiliriz.

Eczane tabela seçiminde uygulanan bu değişim ile artık caddelerde ve sokaklarda bulunan renkli görünümlerin azalacağını anlayabilmekteyiz.

 

Yapılan son inceleme ve araştırmalara göre ülke genelinde 23.000’den fazla eczane bulunmaktadır. Bu verilere dayanarak her cadde ve semt üzerinde eczane görebilmemiz mümkün olmaktadır.

Hem gündüz hem de gece faaliyetlere devam eden bu eczanelerin önemli bir parçası da tabelalarıdır.

Uzak mesafeden de görülmesinin kolay olması amacı ile renkli ve ışıklı olarak tercih edilen bu tabelalar, son yapılan değişikliğe göre artık yol göstericimiz olamayacak.

 

Kısa bir süre önce TBMM onayından geçen bu kanun değişimi ile birçok eczacı da şaşkınlığını koruyamamıştır.

Artık eczane tabelalarının tek tip olmasına karar verilmiştir ve bu şekilde ortada görüntü kirliliğinin de olmayacağı savunulmaktadır. Birçok eczane sahibi buna karşı çıksa da yönetmeliğin değişmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

 

Dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri ise artık eczane tabela fiyatları olmuştur. Eskiden ortaya çıkan gösterişli tabelalar ile şimdi günümüzde kullanılacak olan tek tip görünüme sahip olan tabelalar aynı maliyete sahip olmamaktadır.

Özel tasarımlar ile iş yapan tabela tasarımcıları artık bu konuda eczane tabela yönetmeliği çerçevesinde işlerini yürütmektedir.

Buna göre sunulan fiyat kataloğunu da inceleyebilirsiniz. Siz de eczane sahibi olarak elinizde bulunan maddiyatı tabelaya yatırmadan önce tek tip olarak belirlenen sade ve orta büyüklüğe sahip olan tabelalara yatırmalısınız.

Farklı renkleri tercih etmekten uzak durmalı ve resmi olarak kırmızı renkten uzaklaşmamalısınız.

Yeni yapılan değişimlere uymayan tabelaların söküleceğini ve verilen paranın da boşa gideceğini aklınızda bulundurmalısınız.

 

Hem sadeliği hem de tekdüze görünümü hedefleyen bu değişim çok kısa bir sürede tüm eczaneler tarafından uygulanmak üzere işleme konulacaktır.